Wolnym Byc

Test pieluszek wielorazowych: część 2.

Sporo czasu minęło od testu pieluszek newborn. To moja wina, ale przeprowadzka, zmiana pracy i wysokie tempo narzucone od początku w nowym miejscu sprawiły, że mimo najlepszych chęci – blog musiał zaczekać. Starałem się jednak Was nie zawieść i publikować co jakiś czas któryś z postów z mojej spiżarni tekstów, którą każdy szanujący się bloger powinien posiadać 🙂

Z doświadczenia już wiem, że pieluchowe wpisy są znacznie bardziej wymagające niż pozostał – niewielka ilość tekstu skutecznie kamufluje ogrom materiału, który należy zebrać przed jego obróbką. W drobnej chwili wytchnienia, którą mam pomiędzy kolejnymi podróżami służbowymi, chciałbym nadrobić zaległości i przedstawić drugą część testu pieluch wielorazowych (pierwsza jest tu), tym razem poruszającą nieco prostszą kwestię – a mianowicie ilość użyć każdej pieluchy przed wrzuceniem jej do pralki.

Dzisiaj nie odkryję Ameryki. Ta część testu porusza kwestię naprawdę prostą i zależącą jedynie od rodzaju pieluch, który wybierzesz. W telegraficznym skrócie:

otulacz + wkład: wymiana otulacza co 3-5 wymian wkładu
kieszonka: wymiana po każdym zabrudzeniu
formowanka: wymiana po każdym zabrudzeniu
all-in-one: wymiana po każdym zabrudzeniu
pielucha składana: wymiana po każdym zabrudzeniu

Trzeba przyznać, że powyższa teoria i rzeczywistość nie zawsze się dogadują, ale po opanowaniu przez operatora pieluchy (to Ty!) kilku podstawowych zasad, wszystko powinno wyglądać wręcz książkowo. Jeśli zdziwią Cię różnice w poniższej tabeli, zachęcam Cię do zapoznania się z podstawowymi różnicami pomiędzy poszczególnymi rodzajami pieluch wielorazowych – wybór odpowiedniego dla Ciebie zestawu jest kluczowy i decyduje o kilku aspektach. Pierwszy jest oczywisty: cena. Im więcej razy użyjesz danej pieluchy, tym mniej będziesz ich potrzebował – tu nie ma żadnej filozofii. Ale równie ważne jest co innego: trafność wyboru pieluch, z których chcesz korzystać. To niestety zawsze kompromis pomiędzy ceną a wygodą użytkowania. Czasami przegięcie w jedną stronę może być powodem do poczucia zawodu z dopiero co dokonanego zakupu. A chyba nie ma nic równie demotywującego do używania wielorazówek, co pierwsze niepowodzenie spowodowane niewłaściwym wyborem produktów. Spotkałem się ze sporą liczbą komentarzy typu „u nas się nie sprawdziło” i jestem niezmiernie ciekawy, jak duża część z nich była spowodowana niewłaściwym wyborem produktów, ich używaniem niezgodnie z przeznaczeniem (tutaj łopatologicznie piszę, co i jak) i podobnymi czynnikami, które absolutnie nie świadczą o wielorazówkach w ogólności. Chyba tej ciekawości nie zaspokoję nigdy – ale tym testem mogę przyczynić się do mniejszej liczby takich sytuacji w przyszłości.

Tyle wstępu – teraz czas na konkrety. Dzisiejsze pytanie brzmi „ile razy mogę użyć pieluchy przed wyrzuceniem jej do prania?”:

[table id=20 /]

Punkty przydzielone, ale jakie z tego wnioski? Na razie mogę odnieść się tylko do ceny indywidualnych pieluch, jako że ten aspekt przerobiliśmy wcześniej. Widać coś, co zaznaczałem już w poprzedniej części testu: cena pojedynczej pieluchy niekonieczne odzwierciedla całościowy koszt zestawu. Dzisiaj rozszerzyłbym tą tezę jeszcze bardziej i zaznaczyłbym, że wybierając bardziej „ekonomiczne” rodzaje pieluch możesz jeszcze bardziej ograniczyć koszt wyprawki.

Żeby nieco odpokutować ostatnie zaniedbania w tematach pieluchowych, postanowiłem nadrobić zaległości i przedstawić od razu kolejną odsłonę testu. Uprzedzam, że będzie kolorowo i subiektywnie, bo poniżej ocenię… wygląd pieluch! Już same zdjęcia najładniejszych pieluch, które wzbogacają wizualnie ten wpis to uczta dla oczu!

[table id=21 /]

Poniżej znajdziecie zdjęcia zwycięzców w tej kategorii. Naprawdę jest na co popatrzeć – sam najchętniej nie zakładałbym Mai nic poza pieluchami, ale ponieważ podchodzimy do tematu ogrzewania rozsądnie, muszę się na pieluchy napatrzeć podczas przewijania córeczki 🙂

 

Sowy na sowach – to jest to 🙂

Oceny dla 3 z 8 kategorii za nami. Na razie na prowadzenie wysunęły się Ekomajty, które dzięki niskim cenom, ekonomicznym rozwiązaniom (otulacze + wkłady) i wprost niesamowitym wzorom zdobyły mnóstwo punktów. Czy ta „szyjąca mama” będzie w stanie utrzymać tempo i będzie równie dobra w pozostałych kategoriach? Kilku rywali jest tuż-tuż i na pewno mają jeszcze jakiegoś asa w rękawie. A najlepsze jest to, że sam przyznaję punkty podczas pisania kolejnych wpisów – a więc ja również nie mam zielonego pojęcia, kto będzie zwycięzcą testu!

Zanim jednak kolejne punkty trafią na pieluchowe konta, zapraszam do ściągnięcia zaktualizowanej punktacji testowanych pieluch. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowym zestawieniem, a może już chciałbyś wstępnie sprawdzić, które produkty warto kupić, wystarczy ściągnąć jeden z poniższych plików:

Arkusz w formacie Microsoft Excel: pieluchy_test_2

Arkusz w formacie OpenOffice / LibreOffice: pieluchy_test_2

_______________________________________

Poprzedni wpis pieluchowy: Test pieluszek wielorazowych: część 1. (cena)

Następny wpis pieluchowy: Test pieluszek wielorazowych: część 3. (czas schnięcia i chłonność)

Exit mobile version