Wolnym Byc

Mieszkanie na wynajem: case study cz. 1. Założenia

New house and lots of money.


Z początkiem roku ruszyła praktyczna część naszego projektu pod tytułem 'pierwsze mieszkanie typowo pod wynajem’. Historia nieruchomości, którą wynajmujemy od kilku lat jest inna, w związku z czym inne były też założenia i rentowność (o tym już wkrótce ze szczegółami).Tym razem weszliśmy w mieszkanie typowo inwestycyjnie i szczegółami tego projektu będę się z Tobą dzielił w kolejnych wpisach. Jeśli śledzisz mój Instagram, mniej więcej wiesz już, na jakim etapie jesteśmy. Tam jednak ograniczam się do relacji fotograficznej opatrzonej komentarzami – wpisy na blogu będą zdecydowanie bardziej konkretne.

Zaczniemy od samego początku: przybliżę Ci założenia, jakie przyjęliśmy szukając odpowiedniej nieruchomości. Napiszę, jakiego mieszkania szukaliśmy i w jaki sposób zaplanowaliśmy aranżację i wykończenie. Naszym nadrzędnym celem jest inwestycja w coś materialnego oraz regularny, przewidywalny i bezpieczny dochód – niekoniecznie maksymalnie wyśrubowany. Mimo, że nasza strategia jest daleka od optymalnej, to powinna okazać się przydatna dla tych, którzy raczkują na rynku nieruchomości na wynajem. Jeśli zastanawiasz się nad wejściem w ten rynek, ten wpis na pewno będzie dla Ciebie pomocny. Zaczynamy!

Smile 🙂

Oto, jakie mieliśmy założenia dotyczące samego mieszkania:

W efekcie, kupiliśmy 2-pokojowe, 40-metrowe mieszkanie w niezłej lokalizacji (Gdańsku, na granicy dzielnic Brzeźno i Wrzeszcz, zaledwie 2 km od plaży!) od dużego, znanego dewelopera. Umowa deweloperska została podpisana w 2016 roku, a odbiór mieszkania przypadł na początek 2018 roku. Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze, ma bardzo fajny rozkład, a sama inwestycja: ponadprzeciętny standard. Powiem tak: gdyby metrów byłoby trochę więcej, lub naszych kózek nieco mniej, sami byśmy chętnie tam zamieszkali 🙂

Całość kosztowała 271 000 PLN brutto, wliczając miejsce postojowe za 25 000 PLN. Każdy metr kwadratowy kosztował nas więc 6 150 PLN brutto ((271 000 – 25 000) / 40). Balkon i piwnicę pomijam – te części wliczam w wartość samej nieruchomości, nie liczę osobno ich kosztu.

Po podpisaniu umowy deweloperskiej przyszedł czas na prace projektowe. Oto założenia odnośnie projektu i docelowego standardu:

Strefa morka w praktyce. Czyli w skrócie: całość podłogi + bezpośrednie otoczenie tego, skąd płynie woda.

W efekcie powstał projekt, który widzisz na obrazkach załączonych do tego wpisu. Uważamy, że efekt powinien być funkcjonalny i miły dla oka, chociaż pewnie nieco oklepany, bo – jak wspomniałem – tak teraz robią niemal wszyscy.

W akcji

Ponieważ przy okazji innego wpisu pojawiły się już pytania o kwestie podatkowe, chciałbym zaznaczyć, że my wybieramy rozliczenia w oparciu o ryczałt (8,5% od przychodu) i uważam, że jest to optymalne w NASZEJ, dość specyficznej sytuacji, tzn.:

O ile nie spełniasz wszystkich powyższych założeń, nie przyjmuj ślepo założenia, że „ryczałt jest najlepszy, bo to tylko 8,5%”. Przy rozliczaniu w ramach działalności gospodarczej lub prywatnie w oparciu o zasady ogólne jest sporo możliwości odliczenia kosztów typu odsetki od kredytu, robocizna itp, dlatego teoretycznie wyższa stawka podatkowa może się opłacać bardziej niż ryczałt.

Jeśli chodzi o sam remont, to poświęcę mu co najmniej jeden osoby wpis. Na razie zaznaczę, że wykonuję go samodzielnie (z pomocą Wolnej tam, gdzie to możliwe) i przeznaczam na niego 3 tygodnie zaległego urlopu z poprzedniego roku – będzie więc klasyczny „urlop po polsku”. Mimo, że nie są to wymarzone wakacje statycznego Kowalskiego, to na pewno odpocznę od pracy zawodowej, monitora, pozycji siedzącej i zaangażuję się w coś, co sprawia mi satysfakcję.

Prawie jak plan inwazji na Normandię 🙂

Mam nadzieję, że po uważnej lekturze powyższego wyciągnąłeś nieco wniosków, zwłaszcza jeśli chcesz spróbować swoich sił jako kamienicznik :), lub – stosując bardziej aktualną terminologię – mieszkanicznik. Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj poznałeś jedynie ogólniki, ale jeśli wykażesz się cierpliwością, będziesz miał też okazję przeczytać o samym remoncie i opłacalności inwestycji na wynajem. Do następnego!

PS Pod koniec 2018 założyliśmy firmę zajmującą się projektowaniem i aranżacją wnętrz!  Jeśli nasz styl Ci odpowiada i sam jesteś przed przed mniejszym lub większym wyzwaniem z tej tematyki, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej Pracowni Dobrych Wnętrz. A także, do odwiedzenia naszego mini-bloga. Daj znać, że jesteś czytelnikiem wolnymbyc.pl, żebyśmy wiedzieli, żeby przyznać Ci rabat na nasze usługi 🙂

PS2 Jeśli wpis Ci się podobał, zapraszam do lektury pozostałych części cyklu „mieszkanie na wynajem”, a także do innych wpisów z kategorii „dom i mieszkanie”

Exit mobile version